Aktuality

2.12.2019
Návštěvnost portálu Akademie ČAP

Návštěvnost portálu Akademie ČAP pro zkoušky pojišťovacích zprostředkovatelů od spuštění neustále stoupá. V týdnu od 18. listopadu 2019 již překonala hranici 1 000 unikátních uživatelů za den.

Nejvíce navštěvovanými částmi portálu jsou Testy a otázky a Termíny zkoušek. Čerstvá statistika návštěvnosti je na obrázku níže.

21.10.2019
Statistika vykonaných zkoušek 3Q 2019

ČNB na svých stránkách vydala statistiku vykonaných zkoušek za 3Q 2019. Celkem bylo uskutečněno 80 testů, z čehož skoro jedna třetina proběhla v ČAP (26 zkoušek). Aktuální úspěšnost je kolem 61%.

Vzhledem k tomu, že zkoušení pouze začíná, není z toho možné dělat žádné závěry, ale zřetelný je fakt, že z 9 typů zkoušek je největší zájem o typ IX. Souhrnná zkouška na pojištění (I. + V.). Více informací naleznete přímo v článku ČNB.

1.10.2019
Zkušební testy

Na stránkách Akademie ČAP (Zkoušky / Testy a otázky) je dostupný generátor testů a každý si může vyzkoušet stejný test jako na zkoušce. O testy je velký zájem, o čemž svědčí i více než 50.000 spuštěných testů k 30.09.2019.

Největší zájem je o celkovou souhrnnou zkoušku. Přehled počtu spuštěných testů k výše uvedenému datu uvádí tabulka níže.

I. Životní pojištění13287
II. Pojištění motorových vozidel11138
III. Neživotní občanské pojištění2676
IV. Neživotní pojištění podnikatelů1848
V. Pojištění velkých pojistných rizik1659
VI. Životní pojištění a pojištění motorových vozidel (I.+II.)1153
VII. Životní pojištění a neživotní občanské pojištění (I.+III.)527
VIII. Životní pojištění a neživotní pojištění podnikatelů (I.+IV.)2627
IX. Souhrnná zkouška na pojištění (I.+V.)15087
CELKEM50002
30.09.2019
První termín zkoušek odborné způsobilosti

25. 9. proběhl první termín zkoušek odborné způsobilosti Akademie ČAP.

Historicky prvním absolventem odborné zkoušky dle ZDPZ pořádané Akademií ČAP je paní Nicola Andrsová z Allianz pojišťovny, která skládala souhrnnou zkoušku z pojištění. K jejímu úspěšnému složení jí stačilo pouhých 19 minut, což svědčí o její pečlivé přípravě. Paní Andrsové jsme v návaznosti na její úspěch položili několik otázek.

Jaké dojmy si ze zkoušky odnášíte?
Zkouška samotná probíhala skvěle, oceňuji využití tabletů – jsou velmi jednoduché na ovládání a navíc tím, že se zkouška provádí online, víte ihned po odeslání testu, zda jste uspěli, nebo ne. O mnoho těžší však byla příprava na zkoušky samotné.

Jak jste se na zkoušku připravovala?
Nejdříve jsem si dvakrát prošla celou banku otázek, což je u Souhrnné zkoušky, kterou jsem skládala zhruba 1960 otázek. Poté jsem začala dělat testy. Skvělé je, že si podle času, který máte, můžete zvolit buď standardní verzi testu („Jako na zkoušce“), nebo zkrácenou, která Vám nezabere více, jak 15 minut.

Kolik času Vám příprava zabrala?
Jelikož jsem se vše musela učit od začátku – neměla jsem produktovou znalost a nikdy neobchodovala, věnovala jsem přípravě velmi intenzivně tři týdny.

Co Vám přišlo na zkoušce nejobtížnější?
Pochopit výpočty případových studií, zvláště u životního pojištění. A naučit se, který zákon obsahuje co, nebo co ze kterého zákona vyplývá.

Jak Vám vyhovovala elektronická forma zkoušky (na tabletu)?
Jinak bych zkoušku skládat nechtěla – je to jednoduché, rychlé, praktické. Navíc jsem se dozvěděla ihned výsledek. Test vypadá naprosto stejně, jako ty, které jsou dostupné v generátorech, tudíž mě nic nepřekvapilo.

Považujete znalosti, které jste během přípravy na zkoušku nabyla, za využitelné pro svou praxi?
Určitě – rozšířil se mi obecný přehled, ale pochopila jsem i souvislosti. Určitě většinu uplatním i v praxi, za což jsem ráda.

Co byste doporučila budoucím účastníkům zkoušky?
Nebát se, nepodcenit přípravu a zkoušet si cvičné testy. Příprava je základ úspěchu a rozhodně není problém se na zkoušku připravit. Každému vyhovuje jiný styl učení, tak jen stačí najít ten svůj.

26.09.2019
Česká asociace pojišťoven realizovala první termíny odborných zkoušek

Česká asociace pojišťoven (ČAP) ve dnech 25. a 26. září realizovala první termíny odborných zkoušek. Termínů se účastnili zástupci následujících pojišťoven:

 • Allianz pojišťovna, a.s.
 • Colonnade Insurance S.A.
 • Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group
 • ČSOB Pojišťovna, a.s
 • D.A.S. Rechtsschutz AG,
 • ERV Evropská pojišťovna, a.s.
 • Hasičská vzájemná pojišťovna, a.s.
 • MAXIMA pojišťovna, a.s.
 • Pojišťovna VZP, a. s.
 • UNIQA pojišťovna, a.s.
 • a také účastníci ze zprostředkovatelských firem

Účastníci se přihlásili na různé typy zkoušek, jejichž zastoupení bylo pestré:

 • I. Životní pojištění
 • II. Pojištění motorových vozidel
 • III. Neživotní občanské pojištění
 • IV. Neživotní pojištění podnikatelů
 • V. Pojištění velkých pojistných rizik
 • VIII. Životní pojištění a neživotní pojištění podnikatelů (I.+IV.)
 • IX. Souhrnná zkouška na pojištění (I.+V.)

Nejvíce účastníků (celkem 8) si zvolilo nejtěžší variantu zkoušky, kterou je zkouška souhrnná (IX. Souhrnná zkouška na pojištění (I.+V.)).

Úspěšným účastníkům ČAP odevzdala 16 osvědčení.

13.08.2019
ČNB vydala soubor zkušebních otázek pro pojištění

Dne 13. srpna 2019 vydala ČNB soubor zkušebních otázek pro pojištění. Více informací najdete na webových stránkách ČNB.

K tomuto souboru vydala ČNB i metodický dokument „Dohledový benchmark č. 4/2019 – Způsob generování testů při pořádání odborných zkoušek dle zákona č. 170/2018 Sb., o distribuci pojištění a zajištění“, kde je popsán způsob jak generovat testy pro jednotlivé typy zkoušek.

Akademie ČAP pro Vás připravila generátor testů. Testy nanečisto si můžete vyzkoušet na našich stránkách.

28.05.2019
ČAP: Akreditace

České asociaci pojišťoven byla dne 28. 5. 2019 udělena akreditace České národní banky k provádění zkoušek odborné způsobilosti dle zákona č. 170/2018 Sb., o distribuci pojištění a zajištění.

15.02.2019
ČAP: Akreditace

Dne 7. 2. 2019 Česká asociace pojišťoven podala do České národní banky žádost o udělení akreditace na provádění zkoušek odborné způsobilosti.

© Akademie ČAP 2019, created by LOGOSINFO Česká republika s.r.o., Všechna práva vyhrazena.